Psát o hezkých věcech je malým východiskem ze smutného světa kolem.

Rudý vévoda

15. července 2009 v 21:13 | Taelle/přeložila Sweethistory |  Překlady


"Tak Rudý vévoda…? Zábavné, opravdu zábavné. Váš nápad, předpokládám…"

Aramis ani nezvedl hlavu.
"Doufám, že mi monsignor odpustí mou smělost. Dovoluji si Její Eminenci ubezpečit, že jsem jí nechtěl nijak…"

"René!"

Ten rázný povel nakonec přinutil Aramise zvednout oči, čehož začal okamžitě litoval, protože spatřil hlubokou a upřímnou lítost, zračící se v kardinálově jindy tak pyšné tváři.

"René…" zopakoval kardinál a zakryl si rukou velké hnědé oči.

"Vážně jsem vás tím nechtěl urazit," řekl Aramis jemněji. "Prostě se to označení hodilo…"

"Já vím," odvětil kardinál , spustil ruku a věnoval návštěvníkovi pronikavý pohled. "Jsem vám pro smích, můj drahý René. Zvykl jsem si. Ale nemohu si zvyknout na to, jak se ke mně chováte -třeba právě teď- chladně, odměřeně …"

"A naše postavení nás snad nerozděluje?" pronesl Aramis měkce. "Co může mít společného kardinál a králův mušketýr? René kterého jste znával, monsignore, už neexistuje."


"Ach, jistě," pochechtával se Richelieu, "ta legrační přezdívka, kterou vá- ehm…ale byl to René De Bylinka , kdo byl pozván do této místnosti - konec konců, odkud bych mohl znát mušketýra Aramise natolik, abych jej k sobě zval?

Aramis se kousl do rtu. Nebyl od začátku odhodlaný přijít. Mohl to pozvání ignorovat- tón listu naznačoval, že neuposlechnutí výzvy s sebou neponese žádný trest. Nebyl napsán Prvním ministrem ani kardinálem-vlastně, obdržel to pozvání již předtím, v Luconu…

Ale teď nebyli v Luconu a on stejně přišel. Přišel , jak si sám namlouval, aby nezpůsobil neštěstí svým přátelům. Ale až zde, v překvapivě prosté pracovně nejmocnějšího muže země, si vzpomněl, že jediná věc, kterou mu Armand Jean du Plessis, kardinál Richelieu, nikdy nedovolil, bylo podléhat sebeklamu.

"Dobrá," řekl konečně, "volal jste Reného a René přišel, i když v Paříži z něj zbyl už jen stín a stín je dobrý jen k tomu, aby se připlížil na tajnou schůzku. Ale proč? Co potřebujete, monsignore?"

Na tváři kardinála se objevil laskavý úsměv a Aramis si se zděšením uvědomil, že se přestává ovládat. Tak to kardinál chtěl…
Od svého prvního setkání s někdejším Luconským biskupem musel čelit jeho škádlivým pohledům a jeho tajemné úsměvy sváděly nadějného studenta semináře z cesty, ze které původně nikdy sejít nechtěl.

"Z Reného že zůstal pouze stín? To si nemyslím, můj drahý příteli. Vlastně jsem vás zavolal, abych zjistil, zda je René stále tady. Víte, já jej velmi postrádám. To je všechno velmi hezké, že si spolu se svými přáteli mušketýry hrajete na vojáčky, ale to se na vás přece vůbec nehodí. Tím jen marníte čas, René."

"Marním čas?" začínal pociťovat vztek. Celý svůj život byl René d´Herblay- zvaný též Aramis- pyšný na svou trpělivost a vyrovnanost, na svou schopnost vycházel slušně s každým. Nebyl nikdo, kdo by jej rozčílil. Nikdo, s výjimkou biskupa- kardinála- nikdo, kromě Armanda.
"Dovolte abych vám připomněl, monsignore, že už nejsem členem žádného semináře a vy už nemáte právo mě kárat jako nějakého školáka, který neuposlechl váš příkaz."

Kardinál potřásl smutně hlavou.
"Vím, že už nejste žádný školák a jsem tomu rád. Myslíte si, že vás chci poučovat co smíte a co ne? Chci jen, abyste byl mým přítelem, René…"

Ať se propadnu, pomyslel si Aramis, jestli se kardinálův hlas při poslední větě nezachvěl. Téměř bezmyšlenkovitě přistoupil blíž a poklekl na koleno před kardinálovým křeslem.

"Monsignore…"

Štíhlá ruka uchopila jeho sevřené prsty.
"René, můj drahý René…buďte si mušketýr, vymýšlejte si pro mě směšná jména…já mám jen strach, že mě i přesto budete dál nenávidět…"

"Nikdy," vydechl Aramis a přitiskl rty na kardinálovu ruku. "Jak bych tě mohl nenávidět, Armande?" Položil svou hlavu do kardinálova klína, tiskl svou tvář ke karmínové látce jeho pláště a když zavřel oči, zapomněl na chvíli na své přátele, na svůj pluk, na královnu, na celý dvůr…

Za dveřmi posílal kardinálův osobní sluha pryč páže, které přišlo s jakousi zprávou.
"Kardinál si nepřeje být rušen."

---

Tak, přátelé. Toto je raz můj první překlad. (Ty školní nepočítám) Proto mám na vás prosbu: Pokud jste dočetli až jsem, napište mi prosím svůj názor. Co vychytat, jestli se víc při překladu rozvášnit…já se totiž snažila zůstat co nejvěrnější předloze, ačkoli jsem sem tam musela (z důvodu neporozumění textu či kvůli smysluplnosti) něco přidat a něco zase vypustit.
Pro anglifily-originál najdete zde:

Ale na poprvé to snad jde, ne?:-D Ju a napadlo mě pokračování…tak mi to buďto vymluvte, nebo schvalte…:-)))

V každém případě se mějte krásně a díkes. Vaše Zuzka SW.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marťa - spolužačka Marťa - spolužačka | 15. července 2009 v 22:19 | Reagovat

no tedaaa já zírám =) do čeho si se to pustila =) mno určitě by z tebe paní profesorka Račická měla radost ;) jako joooo já ti to musím pochválit i když pravdou je, že tvůj styl psaní je mi bližší ;)

2 Muraki M.D. Muraki M.D. | 16. července 2009 v 14:45 | Reagovat

výborné! Moc se mi to líbí a máš u mě povídku, to ti slibuju;)

3 Sweethistory Sweethistory | E-mail | 16. července 2009 v 16:43 | Reagovat

[2]: Muraki, Muraki! Moc ti děkuju:-D *běhá po bytě a zpívá Fanánka* XDXDXD

4 Profesor Profesor | 22. července 2009 v 20:46 | Reagovat

Kvalita překladu je dobrá. Příběh mě však příliš neoslovil. Je příliš krátký a popravdě, ve svém současném rozpoložení bych raději neměla číst romantiku.

5 Sweethistory Sweethistory | 22. července 2009 v 21:26 | Reagovat

[4]: Dík:-) Inu, dějová moc není, ale mě se líbila...hlavně proto, že jsem jinou ani nenašlaXD A jestli nemáš náladu na romantiku, tak za hoďku dávají Pulb fiction...to mě vždycky rozveselíXDXDXD

6 Profesor Profesor | 23. července 2009 v 20:13 | Reagovat

[5]: Díky za  doporučení, ale já se tu nedostanu k televizi. Já si musím na rozveselení počkat do rána.
Ačkoli dnes jsem si vážně  užívala.Koupala jsem se¨na chodběš vědeckého ústavu. Uklouzla jsem totiž na schodech a vylila na sebe půl vaničky vody. Příště půjde první šéf.

7 Canadianwhody Canadianwhody | E-mail | Web | 15. března 2018 v 18:05 | Reagovat

I don't even understand how I stopped up right here, but I thought this put up was good. I don't know who you're but definitely you are going to a well-known blogger should you are not already. Cheers!
canadapharmacy
<a href=http://canadianpharmaciescubarx.com/#>online pharmacies canada</a>
discount prescription drug <a href="http://canadianpharmaciescubarx.com/#">northwest pharmacy</a>

8 northwestpharmacy northwestpharmacy | E-mail | Web | 1. dubna 2018 v 0:44 | Reagovat

If you wish for to improve your know-how just keep visiting this web site and be updated with the most recent information posted here.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama