Psát o hezkých věcech je malým východiskem ze smutného světa kolem.

Richard Dübell

23. června 2009 v 15:39 | sweethistory |  O češtině a literatuře
Jelikož ho nikdo nezná, namíchla jsem se a rozhodla se mu věnovat alespoň pár řádek na svém blogu.
Jedná se totiž o nadmíru kvalitního autora, jehož tvorba mě velice inspirovala.
Nechť jest toto pro Vás malá pozvánka do jeho dílny.
Richard Dubell je německy píšící a v Německu žijící autor historických románů. Zaměřuje se na dobu 15., 16. a 17. st. -tedy na středověkou Evropu.

Styl a žánr: Můžeme říci, že je autorem historických trilerů, ale pro mě zavání slovo triler americkým přehnaně akčním slátem. Prosím, akci v jeho románech nalezneme, a však tato je zastoupena v rozumné evropské míře. Nechybí ani záhady a nadpřirozené jevy.
Dubell píše čtivě, vznešeným a barvitým slohem. Je pravým opakem Hemingwaye. Tím myslím, že se mnohdy rozepisuje o podružnostech více, než bývá obvyklé.
To je ale jedna z věcí, pro které jej obdivuji. Najde si místo a pobaví čtenáře pestře líčenými karamboly, které celkově s dějem nijak zvláště nesouvisejí. Moderní uspěchaný člověk, zvyklý od Browna na nepřetržitou akci, by mu to snad mohl vytýkat, mě to připadá nadmíru osobité a zdařilé.

Je také mistrem charakteristiky. Pro jakoukoli postavu, která se v knize objeví, si vyšetří místo-byť by to bylo jen pár řádků-a svým působivým stylem ji několika větami charakterizuje. Obdivuhodná je i přesnost historických kulis románů.
Jeho styl se dále vyznačuje místy nelíbivým realismem, hraničícím až s naturalismem. Výjimkou nebývají ani smutné konce.
Ach, miluji ho! :-) A radím dobře: Máte-li čas a jste-li stejného smýšlení, pučte si jej a přelouskejte!

Na překladu a vydávání jeho knih má u nás zásluhu vydavatelství MOBA. No, zásluhu…v Ďáblově bibli je tolik bot, že by si korektor zasloužil padáka na minutu…a i obálky svým vzhledem čtenáře spíše odrazují…ale nemusí pršet, jen když kape:-)

U nás vydané romány:
Temná laguna
Vše pro Medicejské
V rukou alchymisty
Biskupova dcera
Ďáblova bible (Doporučuji! Pecka!)
Ve stínu kláštera


Moba:
A ovládá-li někdo jazyk Třetí říše- originální stránky autora:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama