Psát o hezkých věcech je malým východiskem ze smutného světa kolem.

Erasmus Rotterdamský a kardinál Grimani

18. června 2009 v 21:03 | sweethistory |  Oblíbené postavy
Pro Kat, která se chce vzdělávat...a to je dobře:-)

Erasmus Rotterdamský

(1466-1536)
Tento nizozemský humanista je považován za největšího myslitele renesance. Jeho myšlenky tvoří hranici mezi starověkým a středověkým vnímáním světa-vytvořil tedy představu Evropy tak, jak jí známe dnes.
Vlastním jménem Gerrit Gerritszoon, zvaný též Deziderius, vstoupil v mládí do kláštera, leč po několika letech z něj vystoupil a až do své smrti putoval po kulturních centrech Evropy.
Vystudoval teologii v Paříži a byl vysvěcen na kněze, přestože se stal výrazným kritikem scholastiky a papeženci byl pro své názory pokládán za kacíře.
Stýkal se s mnoha slavnými osobnostmi a s mnoha z nich si dopisoval. Dlouhou dobu působil v Anglii, kde dlel na pozvání Jamese Mora.


V této době zuřila Evropou vlna reformace, vyvolaná Martinem Lutherem. Sám Erasmus se ale nestal jejím obhájcem, naopak se snažil kráčet vlastní cestou a nezasahovat do politických sporů. Ve svém díle dokonce odsuzuje Lutherův radikalismus. (Který později Jindřich VIII. dovedl k děsivé dokonalosti, když anglickou církev "osvobodil" od vlivu papeže.)

Erasmus byl kritik církve a neskromného života církevních papalášů. Jedna z věcí, pro které jej obdivuji, je i ta, že se zastával žen, vyzvedal jejich intelektuální schopnosti a vyzýval je k účasti na státní politice. Borec!
Věřil v lidskou důstojnost a zastával názor, že s její pomocí nalezne člověk pravou cestu ke spáse.

Erasmovo dílo:
Chvála bláznivosti (1509)
O svobodné vůli (1524)
Hovory (1524)

Já znám Erasma hlavně z proporčně dokonalých obrazů předního německého renesančního malíře Hanse Holbeina ml. (viz obrázek...má na něm takový blahosklonně-ironický výraz, Erasmus náš...:-D
Velký učenec také nevědomky propůjčil své jméno jistému vzdělávacímu programu…to jen jestli si říkáte, že jste jeho jméno už někde slyšeli:-)

Podrobnější životopis:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Erasmus_Rotterdamsk%C3%BD

Kardinál Domenico Grimani
(1461-1523)
Narodil se v Benátkách v rodině patricije a ano, opravdu měl v rodině mnoho duchovních, takže jeho kariéra se měla o co opírat.
Je téměř neznámý a ono se není ani čemu divit. Skutečně žil, skutečně pracoval ve Vatikánu ve službách papeže Alexandra VI. jako nejvyšší písař, ale jestli se kdy setkal s Erasmem a jestli tento vůbec kdy navštívil Vatikán s určitým pověřením…netuším. I titul "Zpochybnitel zázraků" jsem mu přiřkla jen já. (Informace o něm jsem našla pouze v latině a tou, mnozí latináři prominou, dvakrát dobře hovořit neumím.)
Ale tato "profese" skutečně existovala a bývali jí pověřováni právě vysoce postavení duchovní. Proč? Inu, Vatikán si nemohl dovolit svatořečit kdejakého sedláka či kacíře. V tomto ohledu byla věda pro církev přijatelná.

Trošku jsem si ho romanticky přibarvila…to samé platí i o Erasmovi a vůbec o celé době. Jednak jsem hold Ztracený romantik a pak mě také matura z dějepisu čeká až za rok.
To je jen výmluva pro případ, že by dorazil dějepisář…XD

Mějte se božsky! Sweet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kat kat | 20. června 2009 v 23:40 | Reagovat

V pohodě, každý si to nějak přibarví. Kdyby ne, někdy by nevznikly takové díla... Ale tenhle pár opravdu mně zaujal a neměla jsem o něm tušení i když obrázek nahoře znám/myslím tím Erasma/ ale spojit je mně nenapadlo.

2 Profesor Profesor | 6. července 2009 v 13:00 | Reagovat

Přibarvuje si každý, kdo trochu píše. Je to pak romantičtější a čtivější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama