Psát o hezkých věcech je malým východiskem ze smutného světa kolem.

Červen 2009

Richard Dübell

23. června 2009 v 15:39 | sweethistory |  O češtině a literatuře
Jelikož ho nikdo nezná, namíchla jsem se a rozhodla se mu věnovat alespoň pár řádek na svém blogu.
Jedná se totiž o nadmíru kvalitního autora, jehož tvorba mě velice inspirovala.
Nechť jest toto pro Vás malá pozvánka do jeho dílny.
Richard Dubell je německy píšící a v Německu žijící autor historických románů. Zaměřuje se na dobu 15., 16. a 17. st. -tedy na středověkou Evropu.

Styl a žánr: Můžeme říci, že je autorem historických trilerů, ale pro mě zavání slovo triler americkým přehnaně akčním slátem. Prosím, akci v jeho románech nalezneme, a však tato je zastoupena v rozumné evropské míře. Nechybí ani záhady a nadpřirozené jevy.
Dubell píše čtivě, vznešeným a barvitým slohem. Je pravým opakem Hemingwaye. Tím myslím, že se mnohdy rozepisuje o podružnostech více, než bývá obvyklé.
To je ale jedna z věcí, pro které jej obdivuji. Najde si místo a pobaví čtenáře pestře líčenými karamboly, které celkově s dějem nijak zvláště nesouvisejí. Moderní uspěchaný člověk, zvyklý od Browna na nepřetržitou akci, by mu to snad mohl vytýkat, mě to připadá nadmíru osobité a zdařilé.

Přechodníky

22. června 2009 v 11:16 | sweethistory |  O češtině a literatuře
Úvodem: Jedná se o nádhernou ukázku bohatosti české gramatiky, v celé její škodolibosti a kráse. A ač se nejedná o záležitost ryze tuzemskou (francouzština jich v hojné míře užívá rovněž) zaslouží si pozornost a obrodu. Ano, přechodníky čekají na svou renesanci, neb jsou "moderními" pisateli a čtenáři odsunováni, co by zbytečné archaismy. Archaismy dozajista, zbytečnými však rozhodně nejsou. Vyjadřují kultivovanost a vzdělanost pisatele a umožňují větší možnosti sebevyjádření. Já je používám od té doby, co jsem přečetla holmesovský kánon A. C. Doyla. Nějak se mi vryly do paměti.

Erasmus Rotterdamský a kardinál Grimani

18. června 2009 v 21:03 | sweethistory |  Oblíbené postavy
Pro Kat, která se chce vzdělávat...a to je dobře:-)

Erasmus Rotterdamský

(1466-1536)
Tento nizozemský humanista je považován za největšího myslitele renesance. Jeho myšlenky tvoří hranici mezi starověkým a středověkým vnímáním světa-vytvořil tedy představu Evropy tak, jak jí známe dnes.
Vlastním jménem Gerrit Gerritszoon, zvaný též Deziderius, vstoupil v mládí do kláštera, leč po několika letech z něj vystoupil a až do své smrti putoval po kulturních centrech Evropy.
Vystudoval teologii v Paříži a byl vysvěcen na kněze, přestože se stal výrazným kritikem scholastiky a papeženci byl pro své názory pokládán za kacíře.
Stýkal se s mnoha slavnými osobnostmi a s mnoha z nich si dopisoval. Dlouhou dobu působil v Anglii, kde dlel na pozvání Jamese Mora.