Psát o hezkých věcech je malým východiskem ze smutného světa kolem.

Piérre Bezuchov

25. dubna 2009 v 12:10 | sweethistory |  Oblíbené postavy


Jedna z hlavních postav čtyřdílného románu L. N. Tolstého- Vojna a mír.
Nejvěrnější románové předloze je Piérre v podání Sergeje Bondarčuka v sovětském filmovém zpracování z 60. let. Přes zjevné a pro sovětský svaz typické megalomanství, které prostupuje celým dějem, jde o nanejvýš kvalitní podívanou (ačkoli na celý den, neb Война и мир má pět částí po devadesáti minutách…)
V americké verzi Piérra hraje jakýsi cowboy, který absolutně nekoresponduje s literární předlohou. Navíc, děj je z časových důvodů značně osekán a přizpůsoben požadavkům zaoceánského publika…takže je to romantická slátanina. Z obsazení nejlépe vychází volooká kráska Audrey Hepburn, která ztvárnila Natašu Rostovou.
V době napoleonských válek se v ruském lidu bouří ideály. Mnoho lidí je pro válku, ale Piérre, muž vzdělaný - navíc zarytý pacifista, násilí odmítá. Za to jej velká část ruské společnosti považuje za neškodného hlupáka. O svých filozofických názorech diskutuje se svým (dost možná jediným) přítelem Bolkonskim, který je téměř jeho opakem. Piérre- klidný laskavý medvěd, a Bolkonkij - bojovný a hrdý lev. Přesto mají tito muži mnoho společného a spojuje je dlouholeté přátelství, náklonnost a vzájemná úcta.

A to je asi tak vše…nechce se mi rozepisovat děj románu, na který Tolstému nestačilo ani 1000 stran. A předpokládám, že vás již do obsahu této skvostné epopeje zasvětili páni češtináři:-)
Co se dalo sehnat, najdete v galerii.

Na Youtube jsou vesměs jen bitevní scény a i těch je tu poskrovnu…
Tato je působivá: Borodino (všimněte si těch splašených koní bez jezdců-to je válka! Nejrealističtější zachycení bitvy, co znám.) Piérre je ten panáček v bílém cylindru. Promiňte, je to tu jen v němčině…

…á přece jen něco: Scéna z carského plesu:


Dneska je to stručné…až mě to děsí:-D Mějte se! Sweethistory

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama