Psát o hezkých věcech je malým východiskem ze smutného světa kolem.

Jeho Eminence kardinál de Richelieu

13. dubna 2009 v 16:57 | sweethistory |  Oblíbené postavy


Kdo by neznal Dumasovy Tři mušketýry, kde byl jednou z hlavních postav vychytralý služebník boží. Naneštěstí, jeho charakter byl mnohými filmovými inscenacemi vyhrocen do takových extrémů, že by se nebohý kardinál, sloužící blahu Francie, obracel v hrobě. I samotný Dumas se ve svém popisu nechával častokrát strhnout romantickými představami, takže se kardinál zapsal do povědomí veřejnosti jako vyloženě záporná postava. Tou ale v mých očích není.


Celým jménem Armand Jean du Plessis, vévoda de Richelieu byl prvním ministrem Ludvíka XIII. Promiňte mi, že se vyhnu jeho životopisu, který si, mimochodem, v chronologické podobě můžete přečíst například zde:Zaměřila bych se jen na několik zajímavostí ze života tohoto velkého muže.
Vládl tvrdě, až příliš tvrdě na to, aby se nemusel obávat o své bezpečí. Jeho slavná garda byla založena kvůli stále se zvyšujícímu počtu útoků na jeho osobu. Nemohl věřit téměř nikomu. Byl sám a ve své samotě se svěřoval se svými plány jen svému příteli, otci Josefovi, a svým kočkám, které miloval a obdivoval pro jejich nespoutanost.
Byl to vysoce inteligentní, vzdělaný (měl vojenskou školu) muž s notnou dávkou zvědavosti, bystrosti a vášně pro umění i politiku. Byl to člověk snad někdy ješitný a je jisté, že byl obdařen schopností manipulace, které uměl využít.
Ač služebník boží, obcházel časově vytížený kardinál duchovní nároky jak jen se dalo. Je známo, že namísto dvou povinných denních modliteb se modlil přes půlnoc, čímž vlastně omezil své každodenní rozmluvy s bohem na polovinu…filuta jeden:-)

Já si ho představuji jako povinnostmi a odpovědností znaveného muže. Muže, který měl své city uzamčeny hluboko ve svém nitru - smutného muže, který ztratil právo na lásku.Richelieu v literatuře

Postava kardinála de Richelieu se objevuje v dílech:
Tři mušketýři- Alexander Dumas (román)
Cyrano z Bergeracu - Edmond Rostand (drama)
Meče kardinála de Richelieu- Piérre Pevel (fantasy)
D´Artagnan kontra Cyrano de Bergerac-Paul Féval (4dílný román)

Filmové adaptace

Samozřejmě sem patří bezpočet adaptací Dumasových románů. Tu horší, tu lepší, ale více méně známé.
Zajímavá je ale ruská muzikálová verze románové klasiky D´Artagnan a tři mušketýři (д'Артаньян и три мушкетера) která je v celé délce na Youtube
(http://www.youtube.com/watch?v=Lc34z9ydXKM)
Bylo natočeno ale i několik historických filmů, například krásně zpracovaný francouzský historický seriál Le Richelieu (u nás ho nevysílali, ale dá se sehnat s ruským dabingem:-)
Rozplývat se můžete i nad černobílou klasikou Cyrano de Bergeracz roku 1950 (též k vidění na Youtube : http://www.youtube.com/watch?v=uyCEqpMupIc )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ice Ice | Web | 15. dubna 2009 v 18:51 | Reagovat

Abych pravdu řekla, o kardinálovi de Richelieu jsem toho doposud moc nevěděla. Vlastně vůbec nic až na to, že nějak patří do Tří mušketýrů. Teď jsem zase o chlup chytřejší. :o)
Mimochodem, velmi se mi líbí, jak je tenhle článek napsaný. Stručně, přehledně, zajímavě a má osobitý náhled. Pěkné. :o)

2 Sweethistory Sweethistory | Web | 15. dubna 2009 v 21:14 | Reagovat

[1]: Óóó...děkuji:-) Ono taky kdo by si z něj dělal idol, že...to jen takoví zakřiknutí blázni jako já...XD

3 Marťa - spolužačka Marťa - spolužačka | 19. dubna 2009 v 22:49 | Reagovat

ale ale Zuzkoo toho blázna si odpusť grrr jinak ráno uvidíš XD si tě podám, a souhlasím moc hezky psáno, stručně a zajímavě

4 Paulett Paulett | 13. července 2012 v 17:17 | Reagovat

I já, která bych si mohla kardinála píchat nitrožilně souhlasím s tím, že je tvůj článek super. A postava Jeho Eminence se také objevuje ve třináctidílné sáze Roberta Merleho Dědictví otců.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama