Psát o hezkých věcech je malým východiskem ze smutného světa kolem.

Hercule Poirot

17. dubna 2009 v 12:59 | sweethistory |  Oblíbené postavy

Jeho duchovní matkou je britská spisovatelka Agatha Christie-Královna detektivek. Prvním románem, v němž vystupuje malý detektiv, je Záhada na zámku Stylles. Příběhy jsou vyprávěny buďto z pohledu Hastingse (ty mám nejraději-Velká čtyřka, Pozvánka pro Hercula Poirota, Vraždy podle abecedy) nebo v er-formě (Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota). Vzácně je vypráví i někdo další (Vražda Rogera Ackroyda.)

Přiznávám, že jsem zdaleka nečetla všechny knihy kde vystupuje. Mé srdce patří panu Davidu Suchetovi, na jehož mistrovském ztvárnění pana Poirota jsem závislá od roku 1996. Proto při popisu postav budu vycházet spíše z tohoto seriálu.

Charakteristika:

Vybavíte-li si pana Sucheta, spatříte rovněž
samotného Poirota. Popis sedí dokonale: vejčitá hlava, věneček černých vlasů, pitoreskní postava připomínající tučňáka, cupitavá chůze-to vše je magnific!
Jeho hlas v originále je také perfektní-hlavově měkký s francouzským přízvukem. Většina z nás má vžitý hlas Petra Kostky-hluboký ale příjemný na poslech. (Ještě že mám vše nahrané ve starém dabingu, neb Meduna, ač je jeho hlas věrnější originálu, mě štve! Zkrátka, už mi k němu nesedí.)
Poirot, jakkoli působí komicky, je geniální. Ví to a nestydí se to říci. Někdo by jej pro to snad nazval arogantním, já jeho ješitnost připouštím, ale zároveň podotýkám, že znamenitě dokresluje jeho osobnost. Má na to právo.
Je vždy dokonale upravený, pravý gentleman ze staré školy. Svým jednáním si okamžitě všechny získá. (Kromě pachatelů…samozřejmě. Ti jej nezřídka nazývají odporným, urejpaným, mrňavým francouzským červem…což je samozřejmě nesmysl, neb Poirot je Belgičan:-)
Má zálibu v pořádku, kocouří čistotě a geometrické přesnosti. Je puntičkář. Při řešení případů postupuje systematicky, má metodu a řád. Nedá dopustit na své šedé buňky mozkové.
Jedna malá odlišnost zde ale přece jen je. Poirot Agathy Christie má zářivě zelené oči. Oči kočičí, jak je popisuje Hastings. Suchet je hnědooký. Ale jelikož je to natolik bezvýznamná prkotina, nestojí za to se o ní více rozepisovat.
Celkově je prostě rozkošný:-)
Děj seriálu je zasazen do meziválečné Anglie (do doby stylu Art Deco) oproti tomu románový Poirot se vyskytuje i v letech 70. -což je s podivem, neboť by mu v té době mělo být přes 120 let…ale v literatuře je dovoleno mnohé.
Napsala bych ví…mnohem víc…ech kletě, ale toto by mohlo stačit. Věřím, že ho většina z vás
zná:-)Vedlejší postavy:

kapitán Arthur Hastings (Hugh Fraser)- společník, přítel a dlouhou dobu i spolubydlící H. Poirota. Představuje typickou watsonovskou postavu-svými otázkami udržuje čtenáře v obraze a odhaluje detektivovy myšlenkové pochody. Je to romantik, odvážný, trpělivý a statečný, přestože mnohdy působí komicky. (Nejčastější hláška: "No tedy…":-)
šéfinspektor James Japp(Philip Jackson)-detektiv Scotland Yardu. Typický Brit-suchý, panovačný , přesto ale i nápomocný a přátelský. (Někdo by řekl, že je to balík, ale já na to, že lidi jsou různí…:-)
slečna Felicity Lemonová(Pauline Moran)-Poirotova sekretářka. Obětavá, výkonná a pracovitá profesionálka. Podle knihy nepěkná, v podání P. Moran roztomilá.

Mnohem více si počtete zde…:-)


Filmoví představitelé:

Albert Finney : ztvárnil Poirota v jediném, za to ale slavném filmu: Vražda v Orient expresu (1974)
Peter Ustinov -ačkoli (co do vzhledu) v mnohém neodpovídá literární předloze, ztvárnil Poirota velice profesionálně. Obzvláště mám ráda film Smrt na Nilu (1978)
David Suchet = Mon bel ami! (seriál 1989-)


Hercule Poirot - největší láska mého života. Je mou modlou. Každý díl seriálu umím odříkat zpaměti. Proto jsem také dlouho váhala, mám-li jej přeorientovat na mužské pohlaví. Ale zkusit se má vše...

Ovšem toto si musíte pustit…:-)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ice Ice | Web | 18. dubna 2009 v 18:54 | Reagovat

*smíchy spadla pod stůl* To závěrečné video je dokonalé! :D Nechápu, jak někdo může něco tak úžasně zpracovat. A ta písnička! :D Mám ji empéčtyřce, kam se mi dostala po tom, co jsem ji slyšela v Queer as Folk, a přijde mi strašně vtipná.
Poirota mám opravdu moc ráda. Pokud to jde, nenechám si ujít jediný díl. Z knih jsem bohužel četla jen jednu, protože jsou z kihovny věčně rozpůjčované. :o(

2 Sweethistory Sweethistory | Web | 18. dubna 2009 v 19:51 | Reagovat

[1]: No že jo? Já na něm taky ulítávám:-) S nedostupností poirotovek mám taky letité zkušenosti...někdy musely zapracovat i nelegální páky...jako úplatky knihovnici, aby mi je schovala...:-D

3 Krtek Krtek | E-mail | Web | 29. června 2012 v 11:15 | Reagovat

very good:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama